Zagađenje prouzrokovano saobraćajem vezano za rizik od astme kod dece
Studije dokazale
Mari B. Rice, M.D., MPH, lekar za lečenje plućne i kritične nege u Medicinskom centru Beth Israel Deaconess (BIDMC) u Bostonu. Istraživanje koje je vodio Rajs navodi da dugoročno izlaganje zagađenju vezanom za saobraćaj značajno povećava rizik od astme kod dece.
Dvadeset pet miliona Amerikanaca pati od astme, hronične bolesti pluća koja je u porastu od osamdesetih. Dok lekari već dugo znaju da smog i zagađenje mogu dovesti do napada kod dece i odraslih koji boluju od astme, dok su istraživači ostali nejasni o tomeda li i koliko dugoročna izloženost određenim zagađivačima doprinosi u razvoju bolesti kod dece.
Novo istraživanje koje su vodili naučnici u Medicinskom centru Beth Israel Deaconess (BIDMC) i Harvard T.H. Chan School of Public Health sugerišu da dugotrajna izloženost zagađenju vezanom za saobraćaj značajno povećava rizik od pedijatrijske astme, naročito u ranom detinjstvu. Njihovi nalazi su objavljeni u časopisu Alergije i kliničke imunologije.
„Naše dosadašnje istraživanje je pokazalo da deca od sedam do deset godina koji žive blizu glavnih saobraćajnica i izloženi su zagađenom vazduhu, imaju smanjenu funkciju pluća „, rekla je Mari B. Rice, MD, MPH, pulmolog lekar za kritičnu negu na BIDMC-u. „Sumnjali smo da je ova izloženost biti povezana sa astmom u pedijatriji.“

Astma u pedijatriji: Problemi koji što pre moraju da se reše
Rice i kolege analizirali su podatke od 1.522 dece iz Bostonskog područja rođenih između 1999. i 2002. čije su majke upisale u dugoročnu studiju pod nazivom Projekat Viva, koji je sproveden kako bi se ispitali kako faktori ponašanja i okoline – poput spavanja i načina ishrane, životne navike i izlaganje zagađenju – utiču na zdravlje dece. Kao deo projekta Viva, majke su pružile sveobuhvatne medicinske, socio-ekonomske i demografske informacije.
MD,MPH Rice i kolege koristile su tehnologije mapiranja kako bi utvrdili rastojanje između kućne adrese svakog deteta i najbližeg glavnog puta. Istraživači su takođe povezali kućne adrese sa podacima o popisu i atmosferskim podacima iz satelita, kako bi izračunali svakodnevnu izloženost svakom učesniku česticama (PM) – sitne čestice suspendovane u vazduhu koje su se udisale u terminalne vrećice pluća. Sitne čestice PM dolaze od sagorevanja goriva, uključujući saobraćaj, elektrane i druge izvore zagađenja.
Istraživački tim je takođe pregledao svakodnevnu izloženost dece komponenti PM koja je poznata i kao crni ugljenik. Nepotpuno zapaljena fosilna goriva proterana iz motora (pogotovo dizel motora), a elektrane proizvode crni ugljenik, koji je kancerogen i doprinosi klimatskim promenama. U oblasti Bostona, prisustvo crnog ugljenika je povezano sa zagađenjem vezanim za saobraćaj – za razliku od drugih regiona gdje čađ može doći iz mešavine izvora.
Referenca časopisa: Časopis alergije i kliničke imunologije
1 maj 2018. godine, medicinski centar „Dejkons“ u Bet Izraelu
Obrada:VivaTeka Foto:PX