U ovoj godini inovativni lekovi biće dostupniji, a za najkasnije 4 meseca biće potpisani tzv. prvi posebni ugovori između Fonda za zdravstveno osiguranje i farmaceutskih kompanija, saznaje i prenosi RTS. Pregovori su u toku, a to će omogućiti dolazak najskuplje i najmodernije terapije u Srbiju.
Inovativni lekovi sporo stizali u Srbiju
Godinama je Srbija zaostajala za zemljama u okruženju. U poslednje tri godine najsavremeniji lekovi sporo su stizali u Srbiju o trošku osiguranja. Na to se godinama žale u Udruženju proizvođača inovativnih lekova. Tvrde, u Hrvatskoj ih imaju 4 puta više. U Bugarskoj 7 puta, a u Sloveniji čak 12 puta više nego u Srbiji.
Bojan Trkulja, Udruženje proizvođača inovativnih lekova:
Već danas možemo da kažemo, da ozbiljno zaostajemo s obzirom da u poslednjih 8 godina je oko 250 novih inovativnih lekova se pojavilo u zemljama EU, od čega je na našem tržištu pacijentima na raspolaganju kroz pozitivnu listu tek desetak.
Pronađen je i način kako da najmodernija i najsavremenija terapija dođe do pacijenata.
Prof. dr Borislav Vekić, državni sekretar Ministarstva zdravlja:
Radi se o tzv. posebnim ugovorima gde ćemo u direktnoj komunikaciji sa farmaceutskim kućama podeliti jasne rizike, koliki rizik će snositi RFZO, odnosno Ministarstvo zdravlja, a koliko svaka pojedinačno farmaceutska kuća. U junu mesecu očekujemo da ćemo potpisati prve posebne ugovore.
Bojan Trkulja, Udruženje proizvođača inovativnih lekova:
To znači, da kada se pojavi novi lek koji bi trebalo da bude značajno efikasniji i u koji je neophodno uložiti određeni novac, kroz posebni ugovor prvo kompanija omogući da se taj lek dobije po značajno nižoj ceni i ne samo to, nego postoji apsolutna kontrola troškova.
Nedavno je zbog toga osnovano i posebno radno telo.
Dr Verica Lazić, v.d. direktorka RFZO:
U Republičkom fondu predstavnici inovativnih kompanija zajedno sa predstavnicima republičkog fonda Ministarstva zdravlja i Javnog pravobranilaštva rade na usaglašavanju modela posebnih ugovora kako bi te iste ugovore vrlo brzo potpisali.
Poslednju reč imaće Centralna komisija za lekove. Ona će odlučiti koji će inovativni lekovi staviti na listu.
Čini je 11 članova, 5 imenuje ministar, 5 RFZO, a jedan član je nezavisan.
Izvor:RTS
Obrada:VivaTeka Foto:Freeimages
Pogledajte još