Skupštinski Odbor za zdravlje i porodicu osudio je učestale napade na zdravstvene radnike, uz ocenu da je neophodno obezbediti najviši nivo krivičnopravne zaštite zaposlenih u zdravstvu.
Radi bolje zaštite lekara i medicinskih sestara, uz zajedničko angažovanje svih na prevenciji napada, neophodno je izmeniti Krivični zakonik, istaknuto je na sednici kojoj su prisustvovali predstavnici ministarstava zdravlja, pravde, unutrašnjih poslova, ali i predstavnici Lekarske komore, Lekarskog društva i sindikata.
Jedan od predloga kako preventivno delovati da se smanji broj napada na zdravstvene radnike bilo je i pokretanje kampanje, kako bi se u javnosti podigla svest da je važno očuvati dobar odnos lekara i pacijenata, uz obostrano uvažavanje za dobrobit zdravstvenog sistema.
Takođe, članovi odbora i sindikata predložili su i uvođene kontinuirane edukacije, kako bi medicinski radnici mogli da prepoznaju potencijalno opasne situacije.Članovi Lekarske komore i sindikata smatraju da je potrebno lekarima dati status službenog lica, radi njihove bolje zaštite.
Na sednici je ukazano i da napadi na zdravstvene radnike nisu nova pojava, već da je taj problem godinama prisutan u društvu.Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Berislav Vekić istakao je da je prošle godine prijavljeno svega 12 napada na zdravstvene radnike, a da je sigurno tih napada bilo znatno više.
Podsetio je da je Ministarstvo zdravlja podnelo inicijativu za izmenu Krivičnog zakonika kako bi se svaki napad na medicinskog radnika u okviru zdravstvene ustanove tretirao kao jedno od težnih krivičnih dela.
„Insistiramo da svi oni koji fizički napadnu zdravstvene radnike budu urgentno privedeni pravdi i najstrože kažnjeni“, istakao je Vekić.
Sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Milorad Todorović rekao je da je, prema evidenciji MUPa, prošle godine čak 164 lekara opšte prakse bilo oštećeno po svim članovima Krivičnog zakonika, 129 lekara specijalista, kao i čak 370 medicinskih sestara i 19 stomatologa, naveo je Todorović.
Prema njegovim rečima, pooštravanje kaznenih mera ne bi dovelo do smanjenja broja napada na lekare, jer su napadači u više od 50 odsto slučajeva pacijenti sa psihijatrijskim problemima, a njima je moguće izreći smo meru medicinskog nadzora.
Obrada: VivaTeka, Foto: Freeimages
Pogledajte još