Koliko je važna vakcinacija i da li zaista može da izazove autizam kod dece?
Devedesetih godina prošlog veka povela se žestoka diskusija o mogućnosti pojave autizma kod dece prilikom primanja vakcine MMR (cepivo protiv rubeola, malih boginja i zaušaka), koju je pratio niz publikacija i studija koje su tvrdile da ta veza postoji. Ustanovljeno je da se autizam javlja kod dece koja prime MMR vakcinu u rasponu od 0,7 do 21,1 odsto na 10.000 vakcinisanih (u proseku 5,2 dece na 10.000 vakcinisanih).
– Vakcinacija je veoma uspešna zaštita od mnoštva opasnih zaraznih bolesti. Ne treba se bojati vakcinacije, treba se bojati zaraznih bolesti od kojih se štitimo vakcinacijom. Zapravo, ni njih se više ne treba bojati, dokle god imamo vakcinaciju kao preventivnu metodu – tvrdi dr Srđa Janković, imunolog na Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj za Kurir.
Upravo je to i stav Svetske zdravstvene organizacije: zdravu decu bi trebalo vakcinisati. SZO, telo Ujedinjenih nacija, u izveštaju iz 2013. insistira na odlaganju vakcinacije ukoliko su deca prehlađena ili izložena bilo kom vidu upale organa za varenje.
Dakle, poenta čitave priče „za i protiv vakcinacije“ svodi se na to da većina lekara u svetu tvrdi da vakcinacija nije opasna ni po život ni po zdravlje deteta, ali da je od krucijalnog značaja da dete bude apsolutno zdravo da bi bilo vakcinisano. I to je, kažu, cela suština.
Vakcinu sme da primi samo zdravo dete, potrebni su detaljni pregledi
Mališan ne sme da ima ni kijavicu, čak ni stomačne tegobe kako vakcina ne bi izazvala bolest. U Srbiji deca pre vakcinacije ne prolaze temeljnu zdravstvenu proveru
Beba prilikom vakcinacije mora biti apsolutno zdrava, da nije prehlađena, da nema kijavicu, alergiju, pad imuniteta, stomačne probleme, povišenu temperaturu, kao i da nije bila pod terapijom antibioticima najmanje 20 dana pre toga, tvrde srpski pedijatri s kojima su razgovarali novinari Istraživačkog biroa Kurira.
Problem je, dodaju stručnjaci, što u Srbiji ozbiljnu proveru pre vakcinacije niko ne radi.
Međutim, niko od ovih lekara nije želeo da govori javno, jer je Lekarska komora Srbije doktorima zabranila javno iznošenje mišljenja o vakcinaciji ukoliko se ono razlikuje od njenog stava. To znači da lekari koji iz različitih razloga podržavaju slobodan izbor roditelja ne smeju da iznesu svoje mišljenje.
Dr Aleksandar Radojević, pulmolog iz Čačka, apsolutno nije za obaveznu vakcinaciju. On je jedini bivši republički poslanik koji je glasao protiv Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti u februaru ove godine, navodi Kurir.
– Nisam želeo da glasam za taj zakon jer sam odgovoran lekar! Kad nekome dam dijagnozu, a bavim se, nažalost, najtežim bolestima, sednem s pacijentom i predložim mu odmah četiri vrste terapije. Suočim ga s neželjenim efektima i mogućim posledicama i ne počinjem njegovo lečenje dok nemam njegov pristanak.
U svakom slučaju, da li je neko “za” ili “protiv” vakcinacije, mnogi stručnjaci se slažu da vakcinacija može dovesti do ozbiljnih i trajnih oboljenja ukoliko lekar ne ispita i proceni detetovo zdravlje.
Izvor: Kurir
Obrada: Vivateka, Foto: freeimages