End of life care, odnosno terminalno zbrinjavanje
„Palijativno zbrinjavanje – multidisciplinarni pristup“koji je održan 15.12.2015. u organizaciji Respiratornog udruženja Srbije u Klinici za pulmologiju, Kliničkog centra Srbije, u Beogradu izazvao je veliku zainteresovanost i pažnju stručne javnosti.
Za sve koji su je propustili dajemo kratak opis ove kontinuinirane edukacije, kao i spisak tema i predavača.
End of life care
Cilj palijativnog zbrinjavanja je da prevenira i smanji patnju i obezbedi najbolji mogući kvalitet života za pacijente i njihove porodice, bez obzira na stepen težine bolesti ili potrebe za drugom, ostalom terapijom. Palijativna nega tokom bolesti uključuje rešavanje fizičkih, intelektualnih, emocionalnih, socijalnih i duhovnih potreba pacijenata i omogućava pacijentovu samostalnost, pristup informacijama i mogućnost izbora. Uključuje i pomoć u donošenju odluka same porodice i drugih neformalnih negovatelja i dr.
End of life care tj. terminalno zbrinjavanje, podrazumeva brigu koja se odnosi na terminalnu fazu života i fokusira se na zbrinjavanje umirućih pacijenata i potreba njihovih porodica.
Različita stručna znanja i veštine neophodne
Od učesnika u palijativnom zbrinjavanju zahtevaju se različita znanja i veštine: odgovarajuću dobru komunikaciju sa obolelim, porodicom kao i između njih u palijativnom zbrinjavanju; donošenje odluka na osnovu procene stanja obolelog, primenu odgovarajućih vidova terapije, ili uključivanje drugih neophodnih usluga obolelom ili porodici; odgovarajuće pristupe lečenju komplikacija same bolesti ili terapijskih procura; ublažavanju bola i drugih simptoma bolesti; pružanje psihosocijalne podrške obolelom i porodici (prepoznavanje zabrinutosti, finansijskih problema, nesporazuma u porodici); razumevanje duševnih potreba i spiritualna potpora; nega umirućeg sa poštovanjem i razumevanjem umirućeg i porodice; u periodu posle smrti pacijenta sposobnost pružanja potpore porodici uz saosećanje sa gubitkom, do momenta njihovog redefinisanja funkcionisanja bez bližnjeg.
Kome je namenjen kurs palijativnog zbrinjavanja
Kurs je namenjen zdravstvenim radnicima (lekarima i medicinskim sestrama), psiholozima, socijalnim radnicima, defektolozima, pedagozima itd – svim potencijalnim članovima palijativnih timova ili zainteresovanima za palijativno zbrinjavanje. Kurs obuhvata teoretski i praktični deo, koji će doprineti sticanju novih, i unapređenju praktične primene dosadašnjih znanja i veština u uspostavljanju funkcionalnih timova za palijativno zbrinjavanje. Timski rad pomaže da se povežu informacije, razmotre alternative, pruži emocionalna i psihološka podrška i ekspertiza pacijentu, njegovoj porodici u teškim odlukama u različitim fazama bolesti pacijenta, ali i samim članovima tima, posebno kada je reč o sindromu sagorevanja. Rad sa osobama koje pokazuju simptome psihičkog sagorevanja do sada nije dovoljno obrađen u praksi.
Edukacija, ali i praktični saveti
Edukacijom su obuhvaćene i posebne teme kao što su hitna stanja u palijativnom zbrinjavanju,kao i zbrinjavanju u poslednjim časovima života, specifičnosti palijativnog zbrinjavanja dece i starih, kao i pacijenata sa psihološkim oštećenjima.
Praktični saveti u vezi sa etičkim pitanjima, koja se odnose na primere iz prakse, ali i potrebnu regulativu, naročito kada je reč o zaštiti podataka o ličnosti, takođe će biti obuhvaćena kursom.
Potrebno je razmotriti mogućnost korigovanja osnovne pravne regulative dopunjenu predlozima ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji sa ciljem angažovanja nedostajućih stručnjaka u oblastima od značaja za funkcionisanje multidisciplinarnih timova.
Neophodnost ovakvog kursa je u realnoj ogromnoj potrebi za unapređenjem znanja, edukacijom polaznika, ovih po stručnosti raznorodnih, ali po ciljevima profesionalnog delovanja blisko povezanih struka, a sve radi dobrobiti bolesnika i članova porodice u osetljivim situacijama palijativnog zbrinjavanja.

„Palijativno zbrinjavanje – multidisciplinarni pristup“
Teme i Predavači
-Principi i različiti modeli palijativnog zbrinjavanja inacionlna strategija za palijativno zbrinjavanje u Srbiji , Prof. dr Dragana Jovanović
-Uloga i značaj pojedinih članova tima za palijativno zbrinjavanje,Prim. mr sci dr Natalija Samardžić
-Principi procene simptoma i upitnici kvaliteta života,Prof. dr Ljudmila Nagorni Obradović
-Totalni bol. Procena bola, Pristup kupiranja bola, Prof. dr Dragana Jovanović
-Rešavanje problemskih zadataka terapije bola, Rešavanje kliničkih problema, prikazi slučajeva sa diskusijom, Prof. dr Dragana Jovanović
-Procena i principi rešavanja najčešćih simptoma bolesti,Rešavanje kliničkih problema, prikazi slučajeva sa diskusijom, Prof. dr Branislava Milenković,Prof. dr Aleksandra Pavlović-Marković,Prim. mr sci dr Natalija Samardžić
-Suportivna onkologija, Dr sci med Snežana Bošnjak, naučni savetnik
-Hitna stanja u palijativnom zbrinjavanju, Prof. dr Violeta Vučinić Mihailović
-Psihološki/psihijatrijski simptomi, Prof dr Saveta Draganić
-Specifičnosti palijativnog zbrinjavanja u dece, Prim. dr Lejla Paripović
-Specifičnosti palijativnog zbrinjavanja u starih, Doc. dr Predrag Erceg
-Zbrinjavanje u poslednjim časovima života „End of life care“, dr Leonida Mirilo
-Etičke pretpostavke palijativnog zbrinjavanja i najčešća etička pitanja, Prof. dr Dragana Jovanović
-Multidisciplinarni timovi- aktuelni izazovi i moguća rešenja, Prim. Mr sci Dr Periša Simonović
– Psiho-onkologija i psihoterapija – od individualne do sistemske perspective, Komunikacione veštine , Dr Snežana Mijalković,psihijatar
-Sindrom sagorevanja kod zaposlenih: prepoznavanje sagorevanja,faktori rizika i tehnike samopomoći, Mr.sci Ivana Peruničić-Mladenović
Obrada:Vivateka Foto:flickr
Pogledajte još