U Srbiji ima oko 3.100 apoteka od kojih je oko 1.000 državnih, podaci su kojima raspolaže Farmaceutska komora Srbije.
Direktorka te komore Svetlana Stojkov je rekla da podaci o broju apoteka nisu pouzdani, jer u Srbiji ne postoji jedinstveni registar koji bi se redovno ažurirao kako bi se u svakom trenutku znalo koliko ima apoteka.
Ona je navela da apoteke u Srbiji nisu ravnomerno rasporedjene, dodajući da prema jednom nezvaničnom ispitivanju u Beograda, na Zelenom vencu, jedna apoteka dolazi na oko 800 do 900 stanovnika, dok ima delova Srbije gde s jednom apotekom na preko 10.000 stanovnika.
Zbog toga su i cene lekova su različite, pa je zato potrebno uvesti jedinstvene cene, da stanovnici u različitim delovima Srbije ne bi plaćali različito za isti lek, a to bi bilo izvodljivo ako bi se troškovi prometa na malo definisali fiksnom maržom, navela je Stojkov.
Ona je rekla da da je prosek u Evropi da se jedna apoteka otvara na oko 4.000 ljudi, odnosno u zavisnosti od zemlje taj broj se krece od 2.000 do čak 17.000 stanovnika kao u Danskoj.
Stojkov je kazala i da cene lekova ne bi smele da budu glavni kriterijum konkurencije već da to treba da bude kvalitet usluga koje pružaju apoteke u kojima moraju da budu zaposleni licencirani farmaceuti kojih u Srbiji trenutno ima oko 6.100 koji su i članovi Farmaceutske komore Srbije.
Na današnjem skupu u Farmaceutskoj komori Srbije rečeno je i da je farmaceutsko tržište u Srbiji dobro snabdeveno i da su svi lekovi koji se mogu naći prošli Agencijiju za lekove.
Navedeno je i da su državne apoteke trenutno u lošijem položaju od privatnih, jer moraju da poštuju strožiju proceduru nabavke lekova pa zato ne mogu da budu brže i fleksibilne, odnosno konkurentne.
Na skupu je ocenjeno da se lekovi ne bi smeli tretirati kao roba, jer se time dovodi u pitanje zaštita javnog zdravlja gradjana Srbije.
Nekonkurentnost cena, različiti sistemi nabavke lekova, neravnomerna rasprostranjenost farmaceutskih ustanova, su samo neke od problema koje muče farmaceute. Oni se nadaju da će se izmenama zakona poboljšati njihov položaj i da će rešiti mnoge probleme koje farmaceuti iz Srbije imaju.
Reporter: Dok je u Evropskoj uniji kriterijum odnosa određen da na 4.000 stanovnika dolazi jedna apoteka, u Srbiji taj kriterijum još uvek nije definisan.
Mr SCI Svetlana Stojkov, direktor Farmaceutske komore Srbije: Prema jednom ranijem istraživanju postoji dosta velika neujednačena raspored apoteka, odnosno njihove raspodele. U Opštini Savski venac jedna apoteka dolazi na nekih 800 stanovnika, a u Opštini Sjenica jedna apoteka dolazi na 25.000 stanovnika, što priznaćete nije baš podjednaka ujednačenost, odnosno podjenaka dostuptnost lekovitih prepara, odnosno svih proizvoda koji mogu da se obezbede u apotekama.
Reporter: U tom smislu smatraju u Farmaceutskoj komori Srbiji da bi zakonska regulativa trebala da obezbedi uređenje sistema kroz demografsko geografske kriterijume i kroz zakon o apotekarskoj delatnosti. Ono što takođe predstavlja problem u farmaciji u Srbiji jesu cene koje variraju od apoteke do apoteke.
Mr SCI Svetlana Stojkov, direktor Farmaceutske komore Srbije: Radi se pre svega o lekovima koji se izdaju uz lekarske recepte, nevezano da li su ovaj na republičkom fondu ili ne, ali svakako postoje određena lista lekova, koja smatramo da treba da budu jedninstveni po svojim cenama, odnosno da se u svakoj apoteci tačno zna koja je cena određenog preparata, da ne bi dovodili u zabludu niti pacijente, odnosno korisnike usluga apoteka, a i na neki način da uredimo sektor koji će se između sebe boriti, odnosno takmičiti prema kvalitetu usluge, a ne prema ceni lekova. Reporter: Izdavanje lekova je nešto jedino i isključivo može vršiti licencirani farmaceut koji mora nositi ID karticu koju je napravila Farmaceutska komora Srbije.
Dragana Rajković, Farmaceutska komora Srbije: Tako sa sigurnošću mogu da kažu da im informacija koja im je pružena, odnosno savetovanje, i lekovi koji su izdati, su izdati od farmaceuta koji ima dozvolu za rad.
Reporter: Dok lekove državne apoteke nabavljaju preko tenedera, privatne direktno robu naračuju od proizvođača, odnosno distributera, to znatno usporava rad državnih ustanova, što opet predstavlja problem na kojem bi, kako apeluju iz Farmaceutske komore Srbije, takođe trebalo poraditi.
Izvor:Happy
Obrada:VivaTeka Foto:Pixabay
Pogledajte još