Različita cena za isti lek koji se izdaje na recept u apotekama utiče na kvalitet i sigurnost upotrebe medikamenata smatraju farmaceuti iz državnih i privatnih apoteka.
Nema razloga da na štetu pacijenata i apotekara, budu različite cene i neophodno je što pre utvrditi jedinstvenu obavezujuću maloprodajnu cenu lekova, zaključak je Konferencije posvećene rešavanju problema i uređenju faramaceutskog tržišta u Srbiji.
Na domaćem tržištu više od million i po stanovnika je starije od 65 godina, što predstavlja opterećenje za zdravstveni i penzioni sistem. Poznato je da se za zdravstvo u Srbiji odvaja 296 evra po stanovniku i ako uporedimo da se u Hrvatskoj izdvaja 472 evra, razlika je jasna.
Statistički podaci pokazuju da je na tržištu povećana potrošnja lekova koji se izdaju bez lekarskog recepta i dodaci ishrani. S obzirom na to da se sve više pacijenata “leče sami” dr Nada Milovanović Ivančić,
direktorka ZU apoteka “Ivančić i sin”, izjavila je da je važno da se veliki potencijal farmaceuta aktivira u interesu očuvanja zdravlja građana. Kada bi se dozvolilo da se apoteke uključe u primarnu zdravstvenu
zaštitu bio bi to izuzetan doprinos kvalitetu ukupnih zdravstvenih usluga, ali i ušteda za zdravstveni sistem. Činjenica da je u domovima zdravlja od 100 pregledanih pacijenata samo jedan preventivan pregled i da je od 100 savetovališta koji su 2006. godine radilili pri domovima zdravlja ostala samo četiri dovode do potrebe za proširivanjem uslužnih delatnosti koji bi pomogli pacijentima.
Otvaranjem različitih savetovališta, proširivanjem uslužnih delatnosti u apotekama farmaceuti bi doprineli značajnoj prevenciji bolesti građana, a to bi predstavljalo veliku uštedu u ukupnom zdravstvenom, pa i penzionom sistemu Srbije.
Mr. ph Svetlana Stojkov, direktorka Farmaceutske komore Srbije rekla je da je radna verzija tog dokumenta u javnoj raspravi od 15. decembra.
Mr. ph Amila Krstić, predsednica Grupacije apoteka pri Privrednoj komori Srbije istakla je da je jedinstvena i obavezujuća cena leka i regulisanje zakonske regulative za otvaranje novih apoteka prioritet koji treba da bude zvanično usvojen. Učesnici ovog skupa očekuju da će nadležno ministarstvo konačno prihvatiti neophodnu predloženu regulativu u oblasti farmacije.
Kolika je važnost i da postoji mogućnost poboljšanje obima kvaliteta farmaceutskih usluga, potvrdili su i gosti iz Ljekarničke komore Hrtvatske.
Mr. Mate Portolan, direktor Komore istakao je da Hrvatska ima jedinstvenu cenu lekova koji se izdaju na recept i da su uslovi za otvaranje i rad apoteka zakonski regulisani. Govoreći o iskustvima i budućim planovima on je rekao das u farmaceuti uključeni u primarnu zdravstvenu zaštitu i prevenciju bolesti na mnogo načina, pa i otvaranjem različitih savetovališta u svim krajevima Hrvatske.
Portolan je dodao i da je nedavno uvođenje “e recepata” posredstvom interneta donelo veliko olakšanje za pacijente. Takođe je istakao da hrvatski apotekari imaju podršku ministarstva zdravlja i uveliko rade na ozakonjenju i primeni novih modela u apotekarskim ustanovama, kao što je “dijagnostičko terapijski postupak (DTP), koji treba da doprinese još boljem kvalitetu zdravstvenih usluga.
Vlasnici i direktori apotekarskih ustanova iz svih krajeva Srbije, učesnici ovog skupa, saglasni su da farmaceutsku delatnost (licenciranje farmaceuta, zvaničan registar apoteka, njihovu delatnost i drugo), kao i da bi trebalo da se uredi posebnim zakonom prema standardima EU.
Obrada: Vivateka, Foto: flickr
Pogledajte još