Oprez: Kombinovani preparati protiv prehlade mogu da izazovu kardiovaskularne neželjene efekte
Prof. dr Veselin Mitrović, čuveni kardiolog sa renomirane nemačke Kerkof klinike (Kerckhoff Klinik) iz Bad-Nauhajma (Bad-Nauheim), upozorava na važnost koji preparati protiv prehlada i gripa mogu da naprave ozbiljne probleme kod rizičnih srčanih bolesnika.
VivaTeka je dobila ekskluzivno pravo da i naši korisnici mogu da pročitaju tekst koji je dat Medical-Tribune-Bericht koji je sadržinski i stilski namenjen širem auditorijumu.
Kardiološki pacijenti kada se prehlade, moraju da znaju koje sredstva protiv gripa smeju da koriste
Dat je primer da se 67-godišnji pacijent sa težim oblikom srčane insuficijencije (slabosti) u NYHA III stadijumu teško prehladio. Odjednom se njegovo opšte i kardiološko stanje naglo pogoršalo.
Postavilo se pitanje da li su to izazvali virusi prehlade-rino- ili korona virusi, ili je njegov srčani mišić oštetilo sredstvo protiv gripa iz apoteke?
Generalno prehlađene osobe često traže pomoć direktno u apoteci bez prethodne konsultacije sa svojim lekarom i tu najčešće dobijaju kombinovane preparate koji obećavaju brzo i efikasno dejstvo, ublažavaju bolove u ekstremitetima, grlu i glavi, oslobađaju zapušen nos i poboljšavaju iscrpljenost.
Širom sveta postoji preko hiljadu raznih preparata sa 7-10 sastojaka, objašnjava prof. Dr Veselin Mitrović od kojih mnogi sadrže pseudoefedrin, supstancu sa mogućim nepoželjnim efektima za kardiovaskularni sistem.
Pseudoefedrin direktno pogađa terapiju beta- blokatorima
Preparati sa pseudoefedrinom treba da ublaže simptome, skrate trajanje bolesti i eventualno preveniraju komplikacije, tako da pacijenti mogu što pre opet da uzmu učešća u svakodnevnom poslu što je svakako poželjno i dobro kako za pacijente tako i za zdrave osobe .
Za pacijente sa povišenim rizikom i hroničnim oboljenjima uključujući koronarnu bolest, srčanu insuficijenciju, aritmije, arterijalnu hipertenziju ili astmu, kombinovani preparati iz apoteke, posebno oni sa pseudoefedrinom znače potencijalnu opasnost.
Posebno rizičan za srčane pacijente je pseudoefedrin koji sužava krvne sudove, sadržan u mnogim kombinovanim preparatima, a cilj mu je smanjenje otoka nosne i sinusne sluzokože, olakšano dreniranje sekreta i da kroz centralno stimulativno dejstvo generalno poboljša opšte stanje pacijenta.
Oralnom primenom pokušava da se zaobiđe rizik zavisnosti od kapi za nos i medikamentoznog rinitisa. Ipak kao simpatomimetikum ova supstanca preko presinaptičnih alfa receptora provocira takođe i vazokonstrikciju (sužavanje krvnih sudova) i porast krvnog pritiska.
S druge strane stimulacija kardijalnih beta receptora vodi do povišene srčane frekvencije – sve su to neželjeni efekti kod kardiovaskularnih oboljenja. Sem neuroloških nuspojava (nervoza, anksioznost ) rezultati su i tahikardije, poremećaji srčanog ritma, povišeni pritisak ili čak moždani udari i infarkt i to čak nakon kratke primene ovih lekova, kao što je to slučaj kod prehlade. .
Osim toga može da dođe do interakcija sa drugim lekovima, sa beta- blokatorima (do slabljenja željenih efekata kod srčane insuficijencije), sa MAO-inhibitorima (opasnost hipertenzivnih kriza) ili sa metildopa itd.
Rizični pacijenti u praksi
Učestalost u Nemačkoj
■ hronična srčana insuficijencija(slabost) : 2,4 miliona
■ arterijska hipertenzija : 19 miliona
■ arterijska oboljenja (koronarna bolest , periferna arterijska bolest, cerebrovaskularna insuficijencija ) : 9 miliona
■ atrijalna fibrilacija: 2 miliona
■ dijabetes: 6 miliona
■ astma: 6 miliona
Iz gore navedenih razloga pseudoefedrin ne treba da bude indikovan kod velikog broja oboljenja po rečima Dr. Mitrovića (vidi tabelu).
Drugi rizici kombinovanih preparata za hronične srčane pacijente se odnose na zgrušavanja krvi. Kada npr. pacijent sa atrijalnom fibrilacijom uzima antikoagulanse ili koronarni pacijent nakon PTCA i stentinga sa dualnom trombocitnom inhibicijom , aspirin i ibuprofen kao satojci nekih antigripalnih sredstava imaju nepovoljno dejstvo na zgrušavanje krvi i povišeni pritisak.
Šta prodaje apotekar : |
Ime |
Sastojci |
Aspirin® Complex |
Acetylsalicylna kiselina, Pseudoephedrin |
BoxaGrippal® |
Ibuprofen, Pseudoephedrin |
Grippostad® C |
Chlorphenamin, Coffein, Paracetamol, Vitamin C |
Spalt®Grippal |
Ibuprofen, Pseudoephedrin |
Wick MediNait Erkältungssirup für die Nacht |
Paracetamol, Doxylamin, Dextromethorphan, Ephedrin |
Wick Daymed |
Paracetamol, Guaifenesin, Phenylephrin |
Geloprosed® |
Paracetamol, Phenylephrin |
Doregrippin® |
Paracetamol, Phenylephrin |
Grippal+C ratiopharm® |
Acetylsalicylna kiselina, Paracetamol, Vitamin C |
Popularne kombinacije (primeri)
Da li je bolji Vitamin C kao tableta ili ?
Treba li preporučivati samo monopreparate?
Ako oligosimtpomatskom pacijentu pomaže da uzme samo paracetamol ili ibuprofen, to je svakako dobra alternativa, tvrdi naš ekspert. Ali monoterapija često nije dovoljna kod jake prehlade. Tada je neophodno pacijenta individualno posavetovati i objasniti mu koji sastojci kombinovanih preparata mogu nepovoljno da deluju na njegovu hroničnu bolest.
Kardiolozi najčešće preferiraju Grippostad C i izbegavaju kombinovane preparate sa pseudoefedrinom. Prehlađenom je naravno neophodan dobar savet i oko izbora monopreparata. Mnogi prehlađeni i dalje pre svega veruju u vitamin C, koji uzimaju između ostalog kroz velike količine voćnih sokova.
U ovom kontekstu treba upozoriti na prekomerno konzumiranje soka od grejpfruta. Kroz interakcije sa citohrom enzimskim sistemima u jetri sok od grejpfruta može npr. da intenzivira efekat antikoagulansa (vitamin K antagonisti) i porast INR i na taj način provocira eventualno opasna krvarenja, kaže Prof. dr Veselin Mitrović sa Kerkof klinike u Bad Nauhajmu.
Crveni semafor-STOP za pseudoefedrin
Dok se pseudoefedrin kod zdravih osoba može dati bez oklevanja, treba savetovati da se pri dole navedenim dijagnozama ne preporučuje:
■ Diabetes mellitus,
■ kardiovaskularne bolesti,
■ hipertenzija ,
■ Hipertireoza,
■ glaukom ,
■ anksioznost i napadi panike,
■ bipolarna oboljenja .
Obrada: Vivateka
Foto: privatna arhiva
Pogledajte još